nevaeh2010222 nevaeh2010222
  • 18-09-2022
  • Mathematics
contestada

Emily purchased a pack of 6 shirts for $18. What was the cost per shirt? someone answer this please.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-09-2022

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

Divide 6 from 18 to find the cost per shirt.

18/6=3

3 dollars per shirt.

Hope this helps!

Please mark as brainliest if correct!

Answer Link
reebeepluz reebeepluz
  • 18-09-2022
3 dollars per shirt! Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of W if A=LW, A=8m^2, and L=4m PLEASE HELP
Compare Ponyboy and Cherry Valance
How was the Queen of Hawaii?
Kelly carried a box weighing 10 N the 200 meters from his car to his new house.  George took the box from Kelly and carried it up the 3 meter tall flight of sta
G=H(q+Q)for Q Solve for Q I dont understand how to do this.
A rain barrel is a right circular cylinder. If 1ft^3 =7.5 gallons, how many gallons of rainwater can the barrel hold? Use 3.14 Barrel is 1.35ft left to right..
what is the KE of a 1 kg ball traveling at 30 meters per second?
if n is a positive integer, for what values of n is the function f(x) =x to the power of na) evenb) odd
Find the value of W if A=LW, A=8m^2, and L=4m PLEASE HELP
when does an inciting incident occur in a plot?