kainoaduarteluab kainoaduarteluab
  • 18-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 16 2/5 ounce package of cough drops cost $0.99. What is the unit cost per ounce?

Respuesta :

phuchoang phuchoang
  • 18-09-2022

Answer:  $0.06 per ounce

Explain: You need to convert the mixed number to a decimal number.

16 2/5 = 16.4 oz

The divide $0.99 is divide by 16.4 = $0.06 per ounce

Thank you if you can give me a Brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

"Either" and "neither" are treated as singular, True False
an ant has fallen into a bottle 60cm deep and is climbing up 8 cm everyday. As it is exhausted, the ant is slipping down 4cm every night. Then how long would it
Triangle JKL is shown below. Find the value of x.
CASH APP Historically speaking, do grand schemes based on hunches usually work out? Why or why not? How did Howe plan to defeat the Continental Army once and f
find the mean of the given data 8,7,5,9,6,13​
What was the political impact of the Justinian Code?
Over the weekend, Chase earned $48 mowing lawns. If he earned $12 more on Saturday than Sunday, how much did he earn on Sunday?
Helps me solve this problem please
I just need to know the answer .
100x²7 Quadratic equation