kainoaduarteluab kainoaduarteluab
  • 18-09-2022
  • Mathematics
contestada

Three pounds of peaches cost $12.48. What is the cost of eight pounds?

Respuesta :

hamzahali2006 hamzahali2006
  • 18-09-2022

Answer:

$33.28

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 pound of peach by divind by 3 then times that cost by 8.

Ver imagen hamzahali2006
Answer Link

Otras preguntas

The pressure in a container has decreased by 10 times, while the volume increased by 5 times from the original volume. The temperature now reads -123.15°C. What
The scale drawing would be useful in which type of careers? a. nursing b. architecture or map-making c. cosmetology d. computer programming
What is pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiocis
What is the rate of change of the function y= -1/4x+1
Why is the Dominican Republic predominantly of people of African origin?
Each angle in an equiangular triangle has a measure of 60°. True False
One recommend strategy for answering a multiple-choice question is to read all the possible answering the question in your head. A)True B)False
Which oceanic climate region is characterized by strong westerly winds and periodic strong storms? a) Tropical rainforest b) Mediterranean c) Marine west coast
George Washington Farewell Address (1797) Which group would MOST likely have supported the sentiments expressed in the passage? 1. groups opposed to the U.S.
Why would an insurance billing specialist contact a state insurance commissioner? a) To report insurance fraud b) Schedule appointments c) Order office supplies