jazzy3544 jazzy3544
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

10. Alice bought 2.3
pounds of apples for $2.99
per pound. How much did
she spend on apples?

Respuesta :

rtnemetz rtnemetz
  • 19-09-2022
2.3 x 2.99 = 6.877 so rounded to $6.88
Answer Link

Otras preguntas

Can you use the un report to corroborate the Sudan tribune article?
Let S = {M,A,T,H,} . List all the ways that you can select two members of S with repetition allowed. The order in which you select the members is not important.
The regular selling price of a pair of men's jeans is $39.99. The markdown rate is 20%. What is the sale price of the jeans to the nearest cent?
none could dissuade you, friend nor foe, keep either of you from that hapless trip when you two went swimming out the bay. which best matches the meaning of dis
Why does Aunt Edith get upset after she offers Avery and Fern pie? A. Fern doesn't like blueberry pie. B. Avery sets his frog on the kitchen table.
5/10 + 3/10 plz help!
What is the mass of a man running at 3.82 m/s if he has a kinetic energy of 879.9 J?
What figurative language is being used in the following quote from Chief Seattle's speech: "My words are like the stars that never set." A. Simile B. Perso
whats the answer to this???? A region that is administered by the United States government is an example of a
How does Richards celebrate the end of the Civil War? (A) By sewing clothes for the soldiers (B) By throwing a party at her home (C) By welcoming a freed slave