minasharma11122
minasharma11122 minasharma11122
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

pls solve these question step by step.​

pls solve these question step by step class=

Respuesta :

BadBunny02 BadBunny02
  • 19-09-2022

Answer: Apple price = Rs 75 per kg & Orange price = Rs 45 per kg

Step-by-step explanation:

Creative Section- A

a) 4kg apples + 6 kg oranges = Rs 570

   3kg apple price = 5 kg orange price

Let, apple = x , orange = y

Now, 4x+6y= 570

         3x=5y ⇒ 3x-5y= 0

Subtract two equations,

x+11y=570

⇒ x + (33x/5) = 570

⇒  7.6x = 570

⇒ x = 75, y= 45

Apple price = Rs 75 per kg

Orange price = Rs 45 per kg

Answer Link
sharmajohn052
sharmajohn052 sharmajohn052
  • 24-09-2022

Answer:

Apple=75 and orange=45 per kg is the answer

Answer Link

Otras preguntas

The vertical sequence of the layers of soil is called a soil ____?
What would happen to the brightness of the bulb in the following circuit as I increase the resistance of the variable resistor? Explain your answer
How to rename the number 24 ten thousands?
What is the answer for $7.96 for 5 pounds ??
What was the outcome of these tariff debates, and why was it that few were pleased with these results?
effective teamwork and high productiivity are good indications of postive1.socializing2.productivity goals3.horizontal relantionship4.reinforcement
How were the human relations after the invention of television
The surface área of the sphere? A=81 pi in^2
What were the key late-nineteenth-century technological innovations in communications, office productivity, and ocean transportation?
how to write 32,005,008 in word form