rechittams09
rechittams09 rechittams09
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

beth bought 16 gallons of gas for $46.72. What was the unit price of the gas

Respuesta :

murphyart04
murphyart04 murphyart04
  • 20-09-2022

Answer:

$2.92 per gallon of gas

Step-by-step explanation:

divide $46.72 and 16

$46.72 ÷ 16 gallons of gas = $2.92

$2.92 per gallon of gas

Answer Link
giselledestefano
giselledestefano giselledestefano
  • 20-09-2022
$2.92 per gallon of gas
Answer Link

Otras preguntas

You are a quiz master. You have been asked to conduct a program for a video show on 'sound' . How would you begin the show . Present the beginning.
Remove all grouping symbols and combine like terms.( 3x + x ^2) - { 4x^2 - 3x +[ 2x^2 - x - (5x^2 + 4x)]}Thank you
Which Enlightenment scholar discovered that the heart functioned as a pump?
Find an equation of a line that comes close to the points listed in the table. X|y 6|8 10|13 12|15 16|18 18|21
what is the road not taken?
What is the mass for the average Hot wheels toy car?
what does the term 'second nature' mean?
what are 'chinese whispers'?
what does it mean to 'kick the bucket'?
During telophase Question 14 options: the DNA is copied. the cytoplasm divides. the chromosomes unwind to become chromatin. all of the above