mariellamendoza754
mariellamendoza754 mariellamendoza754
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

A bakery sells donuts, cupcakes, and cookies. The cost of 1 donut is $0.60 and the cost of 1 cupcake is $0.50. If the cost of 5 cupcakes and 1 cookie is the same as the cost of 2 donuts and 3 cookies, what is the cost of I cookie?
A. $0.20
B. $0.40
C. $0.55
D. $0.80​

A bakery sells donuts cupcakes and cookies The cost of 1 donut is 060 and the cost of 1 cupcake is 050 If the cost of 5 cupcakes and 1 cookie is the same as the class=

Respuesta :

Otras preguntas

Which of these phrases form "Polar opposites" contains alliteration? A. Tumbles roly-poly down the floe B. Around boreal bear blubber C. Chambers from the Chukc
describe the position of the earth during the summer season.
Nylah spent $16.72 on 12 ice cream bars. Her cost included $1.24 sales tax. How much did each ice cream bar cost?
What are the similarities between a car at rest and a car at a constant velocity
What is the product of 3.15 m and 2.006 m with the correct number of significant figures?
How do you simplify ratio?
how dose the nucleotides and hydrogen bonds affect the structure of DNA
What might be the consequences if citizens were not required to pay taxes?
To know the classes that you have.
why was the american industrial revolution was important at that time?