kaci013105
kaci013105 kaci013105
  • 19-02-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price for each option shown below. Round the nearest cent when necessary. Option 1- 10 candy bars for $6.75 Option 2- 12 candy bars for 7.25 Which option is better to buy ? Explain

Respuesta :

mfpiac12
mfpiac12 mfpiac12
  • 19-02-2017
1) 6.75/10 = 0.675
     2) 7.25/12 = 0.60
     
2nd one is cheaper 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with my algebra question? 2x + y = 6
When bacon is cooked, a solid fatty residue remains in the pan after cooling. What can be said about the fat in bacon based on this observation
A fishing pond loses an average 2/3 inches of water each week. Find the total change in the water level of the pond after 5 weeks.
What is the slope of the line tangent to the graph of y= (x^2 -2)/(x^2 + 1) when x =1
help please. complete all questions in page. 10p+ (brainliest) if completed correctly.
how do the calendars we follow shape our lives?
after pressing the "talk" button to turn on the voice recognition system, what does pressing the "talk" button again do?
Help please me please
How did Nat Turner’s rebellion exacerbate these anxieties?
calculate the area of the sector YXPZ?​