armahho2ndria armahho2ndria
  • 19-02-2017
  • Mathematics
contestada

Christina goes shopping on monday. she has $50. after buying 10 water bottles for gifts, she had $5 left.how much did each water bottle cost?

Respuesta :

pandaandy
pandaandy pandaandy
  • 19-02-2017
$4.50

50-5=$45 spent on water
45/10=$4.50 each bottle
Answer Link

Otras preguntas

Brianna feels like Mark is showing favoritism toward Amir. What change management process can Sherry use to help mitigate the situation?
What is the purpose of add-on code edits? 1) to identify procedures that cannot be unbundled 2) to identify codes that cannot be billed as stand alone codes 3)
in each air sac two important things happen
The residence time of water describes how long an average water molecule spends in any given water store? 1) True 2) False
Find the value of each trigonometric ratio to the nearest ten-thousandth
ayon sa kanya ang pagkamatay ni ibarra ay pinakamurang libing
me habeis expulsado la cuenta y la puedo usar jajajajajaja
Child maltreatment should be suspected if the child has a learning disability, has been placed in foster care, arrives at school on time, or is overly compliant
Which method is a barrier type of contraception? a. Condom b. Diaphragm c. Lea's shield d. Spermicidal foam e. Coitus interruptus
For each of the following pairs of molecules, indicate which member of the pair is reduced and which is oxidized, and which has more chemical energy and which h