LexiaaLykath LexiaaLykath
  • 20-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of nails costing $7 per pound must be mixed with 6 pounds of nails costing $3 per pound to yield a mixture costing $4 per pound?

Respuesta :

sheheryar91
sheheryar91 sheheryar91
  • 20-02-2017
let nails 7/pound=N1
nails 3/pound=N2

let N1=x
N2=6
then total=x+6
7x+6*3=(x+6)*4
7x+18=4x+24
3x=6
x=2
so 2 pounds on Nails costing 7/pound must be added
Answer Link

Otras preguntas

An enzyme is a form of what? a. DNA b. glucose c. protein d. lipid
The most inhumane aspect of the triangular trade was where?
A blue liquid with a density of 1.2 g/cm3
10 POINTS PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!! People of one area can produce much of one product, and in fact, not use that product. In this case, economic specializatio
Which best illustrates "Star Wars"? Reagan's space-based missile defense system the Cuban Missile Crisis the U.S. Shuttle program
What challenges did veterans face at the end of the war?
During a prewriting strategy, you list your first day of school, a family trip, the birth of your baby brother, and your surprise party. Which strategy does thi
An enzyme is a form of what? a. DNA b. glucose c. protein d. lipid
The shares of a company A. Stocks B. Bonds C. Executive D. Assistant
What is 4/5 out of 60