Seudónimo Seudónimo
  • 20-02-2017
  • Mathematics
contestada

Sam paid $8.28 for 18 stamps. At this rate, how much would it cost sam to buy 12 stamps?

Respuesta :

ivystorm
ivystorm ivystorm
  • 20-02-2017
First we want to find how much it costs for 1 stamp, so we do 8.28 divided by 18, which equals 0.46. Then, we multiply 0.46 and 12, which is 5.52. Therefore, it would cost $5.52 to buy 12 stamps.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-02-2017
1) $8.28 divided by 18 = unit rate
$8.28 ÷ 18 = $0.46 <<<< unit rate 
2) 0.46 × 12 = $5.52 <<< final answer!!!!
Hopes this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Reduce the fraction. Write a conditional statement: 8a+4b/2ab+b^2−2ad−bd
The line y=____x+____ passes through (-3,7) and is parallel to y=4x-1
Help quick please please help
How did the Reformation help cause Absolutism in Europe?
What is the value of y
"It wasn't long before she had me writing a paper on the evils of eurocentric curricula." Which statement BEST explains why this quotation from the selection in
Could someone help me please!!!!!!!
How do you do this question?
what % of 1 meter is 70 meter​
Which system of inequalities is shown?