cupcakelove1 cupcakelove1
  • 18-02-2015
  • Mathematics
contestada

a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?

Respuesta :

luana
luana luana
  • 18-02-2015
[tex]24\ ounces\ cost\ 4.59\$\\ 1\ ounce\ cost\ x\\\\ proportion:\\ 24-4.59\\ 1-x\\\\ cross\ multiplication\\\\ 24x=4.59\ \ \ | divide\ by\ 24\\\\ x=0,19125=191cents\\\\ It\ is\ 191\ cents.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

s=7m+25 solve for s what is the answer and how do you get the answer
Who wrote to FDR in the summer of 1939 alerting him to a new form of energy
Which sentence uses object pronouns correctly? Let's divide the candy among we three. We showed she the holes the dog had dug. Mrs. Chin reminded we that the re
how do similarities in the bones of humans dolphins and horse and birds provide evidence for evolution
How did slavery in the north impact the industrial revolution?
The eggplants in our garden (is/are) particularly large this summer. a. is b. are
Evaluate n/6 +2 when n=12 ​6 ​
PLEASE HELP FAST! :) Match each example with the choice that best fits the description. Match Term Definition The connotative definition of the word snake A) To
I don't understand any of these help please
Nearly all of the energy that Earth receives from the Sun is used in photosynthesis.true or false