bryanlascarez820 bryanlascarez820
  • 19-02-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is a better buy

Respuesta :

Geovanni Geovanni
  • 19-02-2015
All you have to do is multiply the .99 buy 3, if it equals less than $2.50, which it doesn't then it is the better deal.
Answer Link
olverayo2
olverayo2 olverayo2
  • 19-02-2015
Divide 2.50/6 = .42 each lemon in bag, while 2 for .99 would be .495 for each lemon
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are pictured below? Image of a daughter cell containing two halves of a chromosome. A. Spindle Fibers B. Sister Chromatids C. Homologous
Geometry Question with Circles: If GP=PH, GA=17, mED=37, and mAB =87c find each measure.
Identify the area of the figure
Though both Funland and Water World have water rides for guests to enjoy, Funland offers several other types of attractions. Plus, at only $25, Funland's admis
10 points please help me now!!!!
Construct the graph of the equation given. Categorize this graph a horizontal or vertical line. Label the intercept as well as the axis on the graph. x = -2.5
What is the number of Power set of A show step by step? A = {a,b, {a}, 3, {3}}.​
See pic asap grade 5
Aamir wants to add 894 and 76. He first adds 890 and 80. What should he do next to get the correct answer? O add 4 O add 8 O subtract 4 O He has already calcula
Find the critical points of the surface f(x, y) = x3 - 6xy + y3 and determine their nature.​