Seudónimo Seudónimo
  • 17-03-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80?

A) $0.28 per bottle
B)$28.80 per bottle
C)$0.80 per bottle
D)$8.00 per bottle

Respuesta :

Tomila
Tomila Tomila
  • 17-03-2017
The answer is C 0.80 cents. You divide 4.80 divided by 6

Answer Link

Otras preguntas

A(t)=3(2)ᵗ and W(t)=30t-70 which is smaller, A(4) or W(4)
write the meaning of the word respect in acrostic form​
Which statement best explains the map?
Pasang fixed the marked price of a watch Rs. 4000 and he sold it allowing a discount of 10%. Then he made a profit of Rs 400. Find the cost orice of the watch.​
Will give brainliest!! PLEASE HELP... Pic included! English
Using the figure below, find m∠SRT.
It isn't related to school but which colour u guys prefer?? black, soft pink or light blue??​
What is 25.4 x 10 to the 4th power?
PLEASE HELP!!Compare and contrast the two philosophies of African American progress, represented by Booker T. Washington and W.E.B. DuBois.
I’ll give Brainliest