sopiccaitlin sopiccaitlin
  • 21-03-2017
  • Mathematics
contestada

You go to the grocery store and find that bread is $3.99/loaf or 2 loaves for $5.50. How much would you save by buying 2 loaves?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-03-2017
3.99*2=7.98
7.98-5.50=2.48
you would save $2.48
Answer Link
davidodor
davidodor davidodor
  • 21-03-2017
The correct answer would be $2.48.
Answer Link

Otras preguntas

ROM is designed for _________ computer instructions temporary storage of data processing data
Compared to insulators, metals are better conductors of electricity because metals contain more free
The cost of a jacket increased from $90.00 to $103.50. What is the percentage increase of the cost of the jacket?
How far is the little guy from the flagpole (assuming a right angle between the flagpole and the ground)? Explain how you got your answer.
Please help— The Soviets failed in Afghanistan partially because the Afghan people fighting them were supported with money and weapons by who? a. Chinese b. Un
What area is where the stimulus detected to the cyton
Select the correct answer. Which sentence is a scientific statement? A. There is a substance around us that cannot be detected. B. Kids should go to school f
why is the equator warmer than the north and south pole
The specific heat capacity of silver is 0.06 cal/g°C. How much energy is needed to flow into a 5-gram sample to change its temperature from 10°C to 11°C? 0.012
What is the overall purpose of thd bill of rights