calle35
calle35 calle35
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

three cartons of juice cost $4.77? find the cost of 8 cartons

Respuesta :

dexteright02
dexteright02 dexteright02
  • 22-03-2017
Note: Make the rule of three simple

cartoons __ price $
3 --------------- 4.77
8 --------------- y

Solving: (
directly proportional)

[tex] \frac{3}{8} = \frac{4.77}{y} [/tex]
Product of extremes equals product of means
[tex]3*y = 8*4.77[/tex]
[tex]3y = 38.16[/tex]
[tex]y = \frac{38.16}{3} [/tex]
[tex]\boxed{\boxed{y = 12.72}}\end{array}}\qquad\quad\checkmark[/tex]

Answer:
The price of eight cartoons was [tex]\$\:12.72[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct algebraic expression for the phrase, 14 more pickles than the first jar?
Is this congruent by SSS, SAS, AAS, ASA? :)
LiNos what is the moler mass
Is Brainly an example of communism, capitalism, socialism, or none of the above?
What is sprain?what are the causes, symptoms and treatments
Your grandparents give you $1000 for your tenth birthday to invest for your college education. You research some investment companies around town and find one
The cost y (in dollars) to spend an evening bowling is proportional to the number of games x that are bowled. It costs $16 to bowl 4 games. Write an equation th
Someone help me plz!!
Write an algebraic equation to represent the situation. 3 increased by twice the number of dollars Ronda made yesterday is 12.
"No man was a warmer wisher for reconciliation than myself, before the ... (Massacre at Lexington), but the moment the event of that day was made known, I rejec