Pleasehelpmeh1 Pleasehelpmeh1
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Detergent costs $4 per box. Kendra graphs the equation that gives the cost y of buying x boxes of detergent. What is the equation?

Respuesta :

yoloswaggs51
yoloswaggs51 yoloswaggs51
  • 17-04-2017
y=4x

Y, the total price
The price is equal to 4×x
x is the number of boxes that Kendra buys
Answer Link
isaellis84
isaellis84 isaellis84
  • 17-04-2017
The answer to your question would be Y=$4(X) because in order to find your total cost(Y) you would have to multiply the # of boxes(X) By the price per box($4).
Answer Link

Otras preguntas

What is the length of line segment BC with endpoints (-4, 3) and (-4,-4) as shown on the coordinate plane?
The depth of snow after n hours of a snowstorm is represented by the function f(n + 1) = f(n) + 0.8 where f(0) = 2.5. Which statement describes the sequence of
CHECK ANSWERS PLEASE
What two processes fuel the carbon cycle?
give 4 impacts of colonilsm on the world
The equation of a circle is (x+10)^2+(y-4)^2=100 What is the center and radius of the circle. 1.) Center-10,4); Radius: 10 2.) Center: (-10,4); Radius: 10,000
a. True b. False? America's first novel was The Spy by James Fenimore Cooper.
An antilipidemic agent contains 5 mg of the medication per tablet. How many tablets would be necessary to supply 35 mg per dose?
A person in the audience of a reality show has an 11% chance of winning free movie tickets. What is the chance that a person in the audience may not win free mo
The vertex form of a function is g(x) = (x – 3)2 + 9. How does the graph of g(x) compare to the graph of the function f(x) = x2?