samanthamunevar
samanthamunevar samanthamunevar
  • 19-04-2017
  • Mathematics
contestada

I am thinking that this problem needs multiply but I am not sure plz help

I am thinking that this problem needs multiply but I am not sure plz help class=

Respuesta :

crybaby4ever
crybaby4ever crybaby4ever
  • 19-04-2017

2.99=6 so, lets figure this out first they want 4 dozen bagels which is 48 then you divide that by 6 and you get eight. Multiply 2.99 by 8

3.29=4 now lets figure this out, they want 16 muffins so you divide that by 4 and you get 4. Multiply 3.29 by 4

Now add your answers together and you are done :)

Answer Link

Otras preguntas

if the unit selling price is $2.50 and the unit cost is $1.00, what action is needed to maintain the gross margin percentage when unit cost increases $0.25?*
What are the place value of 987,164.302
what is 3/16as a decimal
There are 12 boys and 15 girls in your class four new students, 3 boys and 1 girl, join your class compare the ratio of to girls before and after the new studen
START I and START II are treaties that __________.
Two consecutive even integers have a sum of 42. what are the integers
what does it mean to be an informed and educated citizen?
What is true about the Ice Age's effect on the Americas? A. The Southern Hemisphere was more affected by the Ice Age than the Northern Hemisphere. B. The Nor
Which word is not derived from the Latin verb meaning "to place"? a. compound b. exposition c. extraneous d. imposter
How did American Indians and the British similarly affect the formation of a unique colonial identity during the 18th century? a. Each group isolated colonial