devyniahjohnson devyniahjohnson
  • 19-04-2017
  • Mathematics
contestada

A box contains 12 1/2 square feet of tiles and costs $40.21. What is the price per square feet?

Respuesta :

Equanimity
Equanimity Equanimity
  • 19-04-2017
The answer is $3.21.
To find the answer, divide the total cost by the number of sq ft to get the price per sq ft.
Answer Link
amyareynoso2 amyareynoso2
  • 19-04-2017
You would divide 40.21 by 12.5. you shouid get 3.21 per square foot
Answer Link

Otras preguntas

Several changes in the integumentary system that appear during pregnancy disappear after birth, although not always completely. What change is almost certain to
What is the only effective way to lower your BAC (Blood Alcohol Content) after drinking alcohol?
which assessment finding after an orif of a fractured hip cause the nurse to suspect and monitor for signs
In JavaScript, what is the name:value pair that includes a function name and its commands, used to add methods to a custom object? a. Property assignment b. Obj
Dr. Smith reviews the case Will v Robot Hospital on behalf of a plaintiff attorney. Dr. Smith negligently advises the attorney that in his opinion there is no e
Magnesium atoms. pls help!
What is the name for the howitzer recoil mechanism?
What are the steps involved in Dermabrasion? 1) Break Down Word(s) 2) Put Word Parts Together 3) Form Meaning of Word
A person's need for life insurance varies quite a bit over his or her lifetime.a)True b)False
With which vaccines can tuberculin purified protein derivative be given?