slayerssj slayerssj
  • 19-04-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket,6 mangoes cost $6.12. what is the cost of 8 mangoes\

Respuesta :

angela04 angela04
  • 19-04-2017
The cost of one is 1.02 so the cost of 8 will be 8.10
Answer Link
XiSceneKittyXi
XiSceneKittyXi XiSceneKittyXi
  • 19-04-2017
Divide 6.12 by 6. That gives you the price of each. It comes out to 1.02. Time 1.02 by 8. That gives you the answer: 8.16
Answer Link

Otras preguntas

NEED DONE ASAP question 4-Including both end zones, a football field is 4,320 inches long. What is this value expressed in scientific notation? A 4.32×10−4 B
Read the paragraph below aloud and with expression. Emphasize different words to change the meaning of the passage. Write one or two sentences discussing how th
confused help me please​
Does survival requires selfishness essay
what is the primary key (pk)? what's the pk of following relation and why? customer (cust id, cust name, cust address, cust balanace) what would be pk if cust i
Zimbabwe and Ethiopia are typical sub-Saharan African countries, with regard to development. This means that __________. A. they are average with regard to stan
Can someone help me solve this?
i need help with this
Macbeth ROSS: I dare not speak much further; But cruel are the times, when we are traitors And do not know ourselves, when we hold rumour From what we fear, yet
29. Could blacks hold public meeting in Opelousas?