PamelA2012 PamelA2012
  • 20-04-2017
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7500 grams of flour for 19.20.How much did each kilogram cost

Respuesta :

Darksp33d
Darksp33d Darksp33d
  • 20-04-2017
7500 g is 7.5 KG. divide both by 7.5 and you get 1KG = $2.56
Answer Link
cutelion918
cutelion918 cutelion918
  • 20-04-2017
7500g=7.5kg
Cost per kg=19.20/7.5
=$2.56

$2.56 per kg
Answer Link

Otras preguntas

Imagine an alternate universe where the value of the Planck constant is 6.6207 x 10^-36 J*s. In that universe, which of the following objects would require quan
Is the answer correct yes or no .If it correct write it correct if it wrongs write the correct answer.
50 points! No wrong answers please! Will mark brainliest :)
Helppp me plz Pablo and Alex went for a walk. Every 2 meters Alex makes 3 big steps, and Pablo makes 5 small steps. They walked a mile and Pablo got tired. How
Watch Lewis & Clark: The Journey of the Corps of Discovery, Season 1 | Prime Video.webm Answer the question Critical Thinking Question: Stephen E. Ambrose
Please help ASAP :)
Solve the question below, please
A home-decorating company is determining the amount of fabric required for a customer's window treatments. A single window requires 11 2/3 yards and a double w
Volcanic islands can form over hot spots. The Hawaiian Islands started forming over hot spots in the Pacific Ocean millions of years ago. What process causes th
How many formula units are in 2.58 moles of Caci.?