Charlie555 Charlie555
  • 17-03-2015
  • Mathematics
contestada

Charlie bought a 2and 1 half bag of oranges for $3.75.What is the cost of one pound of oranges?

Respuesta :

sugarmate
sugarmate sugarmate
  • 17-03-2015
Charlie buys 2.5 pounds of oranges for 3.75.

To find out how much he will pay for 1 pound of oranges, use the proportion

2.5/3.75 = 1/x
Cross multiply to get x = $1.50 per pound of oranges.
Answer Link
crisforp
crisforp crisforp
  • 17-03-2015
Let  number be "x"( the cost of one pound of oranges ) ;
( 2  1 / 2 )x = 3.75 ;
( 5 / 2 )x = 375 / 100 ;
x = ( 375 / 100 )
×( 2 / 5 ) ;
x = 750 / 100 ;
x = $7.50 ;


Answer Link

Otras preguntas

Which statements accurately describe the social structure of the Spanish colonies? Choose all answers that are correct. A. Those who came from Spain, peninsula
What did Zorna say about marrying a shorter man?
on Christmas night 1776, the patriots scored a victory at?
what is 3.1 rounded to the tenths
the names of the places furthest north ,south ,east and west in england
what is the average wingspan of a swallow
A boat traveled 60 miles downstream and back. The trip Downstream took 3 hours. The trip back took 30 hours. What is the sleep of the boat in still water ? What
Billy goes to the store. He has $90. He wants to purchase a leather jacket for $45, a hat for $10, and the rest on jeans. Each pair of jeans cost $35. Write an
A number with one or more digits to the right of the decimal point is called a ???????????? THE ANSWER COULD BE A DECIMAL. DIVIDEND. DIVISOR. EQUIVALENT F
50 is 15% of what number?