kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

Pens were on sale 4 for $1.24.

A. What Was The Price Per Pen?
B. How Much Would 100 Pens Cost?

Thanks So Much!!!

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 18-03-2015
First, it will cost 36 cents a pen because 1.24/4=.36  and then .36 times 100 will equal $36.00 and that is your final answer.
Answer Link

Otras preguntas

Type the correct answer in each box. If necessary, round your answer(s) to the nearest hundredth. The vertices of ∆ABC are A(-2, 2), B(6, 2), and C(0, 8). The p
. Tyler owns a food truck that sells chicken wings and hamburger sliders. Each order of chicken wings sells for $7.25-while each order of hamburger sliders sell
Cómo logra vengarse el dentista de los abusos del alcalde
a Which of the following is the best example of a strong counterargument to the thesis in this paper? A Soccer is a strenuous sport, and therefore is often cons
My favourite celebrity essay 400 words​
Ingestion of water contaminated with fecal matter is the mode of transmission for.
1. Where was the birthplace of Pershing? 2. Describe Pershing’s family life. 3. Where did Pershing go to school or what kind of training did he have, what did h
Please help will mark brain list
Take the position of someone whose views oppose those of Patrick Henry. How might such a person respond to Henry's speech? Write a paragraph or two from such an
Was this the most important document in American history? Explain with an argument and counter argument (the runner ups). If not what was and why?