lejla lejla
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

if a kilogram of wheat flower is $6.What is the cost of 400 grams of flour

Respuesta :

Celine21 Celine21
  • 18-03-2015
1 kg = 1000 g

You can set it up as a proportion:
(1000g below is the measure of 1 kg.)
1000g/$6 = 400g/x
Find x.
Cross multiply:
x=(400*6)/1000= 2400/1000
x=2.4
It costs $2.40 to buy 400g of flour.
Answer Link

Otras preguntas

If A is at (−2,−8) and B is at (1,1), what are the coordinates of point C?
why was manifest destiny so attractive in the 1840's?
Calculate the number of moles in a 14.5 gram sample of C4H10.
Expand and simplify these (X+6) (x+9) (X-5) (x+2) (X-1)(x-7) (4x+9)(3x+8) (3x-8)(2x-1) (X+9) ^2(squared) (3x+2)^2
There are 77 students in the student council. The ratio of girls to boys is 7:4. How many girls are in the student council?
Explain It Adam made 19 paper cranes Monday and 8 more Tuesday. He gave 9 friends an equal number of cranes. How many cranes did each friend received? Explain h
If R number 1=7 and R number 2 =5 what is the resistance of the circuit?
does the quetzal live alone or in a group?
why did people from other countries share in the excitement of the moon landing?
How have advances in medicine and technology affected population growth?