zeek zeek
  • 21-03-2015
  • Mathematics
contestada

fifty two bags of popcorn cost 136.76. How much does one bag cost?

Respuesta :

Hippalectryon
Hippalectryon Hippalectryon
  • 21-03-2015
Price for 52 bags : 136.76

Price for one bag : 136.76/52=2.63 per bag
Answer Link
kobyshayz kobyshayz
  • 21-03-2015
52 Bags of popcorn cost 136.76 Your going to divide 136.76 by 52 to get one bag.
1 bag = $2.63
Answer Link

Otras preguntas

When a Doctor practices Paediatrics, what sort of patients does he have ?
-6(a+8) how do I simplify ?
How do you write this in a algebraic equation: 6 more than 7 times a number is 41
How do you solve the function y = 2.5^x for y=20
Two glasses together contain 280 mLof water. The first glass contains 80 ml more than the second glass. How much water does the first glass contain?
1.What is the probability of choosing a face card from a deck of 52 cards (face cards are jacks, queens, and kings)? What is the probability of the 2nd card bei
When a Doctor practices Paediatrics, what sort of patients does he have ?
-6(a+8) how do I simplify ?
compare the invention of the atlatl withthe invention of the bow and arrow, cannon, machine gun, and combat aircraft. discuss impacts of these in their times.
You have been cleaning diesel dispensers for 35 minutes. You have completed 6 dispensers. How many minutes has it taken you to clean 1 dispenser?