nerd103 nerd103
  • 16-05-2017
  • Mathematics
contestada

If Marta bought 4 ounces of perfume for $116, how much would 6 ounces cost?

Respuesta :

cclark354914
cclark354914 cclark354914
  • 16-05-2017
6 ounces would cost $174.
Each ounce costs (116/4), or 29 dollars.
6 ounces at a rate of 29 dollars per ounce is 174.
Answer Link
macyshuster
macyshuster macyshuster
  • 16-05-2017
It would cost $174.

You can write the equation like this:

4/116=6/x

Steps:

1. cross multiply: 116 times 6, which is 696
2. divide: 696 divided by 4 is 174

x is 174. 
Answer Link

Otras preguntas

How many feet in a rod? 2.5 4.5 8.5 16.5
Bob has $150 in his savings account and saves $40 a month. Andrea has only $100 in her account but saves at a rate of $50 a month. When will Andrea have saved m
How many tons in 5,000 lbs.? 2 3 2 ½ 3 ½
Joe has eaten 3/5 of a pizza, Jane has eaten 1/7 of a pizza. How many times more pizza has Joe eaten more than Jane? Compared to Jenny, Sally is 7/8 as tall and
what is the elimination method for this problem 4x-3y=22 2x-y=10
square root of 26 in simplify radical form?
What produces OH - ions when added to water?
PLEASE HELP I GIVE THANKS Question 1. 1. Increasing the pressure on a gas __________ the volume the gas occupies. (Points : 1) increases dec
which expression is equivalent to ( 2/5 x + 1 1/5)?
what is 1/2 of 25 explain