kk091 kk091
  • 16-05-2017
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this

What is the answer to this class=

Respuesta :

jazzwok
jazzwok jazzwok
  • 16-05-2017
1. If they washed 12 cars in 3 hours you need to find out the rate of how many cars they washed per hour
12/3=4
They wash 4 cars per hour
In 8 hours they would have washed 32 cars
If they charge $5 per car then 32*5= 160
They would have earned $160 after 8 hours.
2. It's $48 for 12 packages
How many times does 12 go into 180?
180/12=15
So if you have to buy 15 of 12 packages then you would multiply 15*48
15*48= 720
It would be $720 for 180 packages.
Answer Link

Otras preguntas

Do you like Cats, Dogs, or are you Neutral? OR do you like none?
features such as patterns and color can be protected by law under​
BRAINLIST AND THANKS ANSWER CORRECTLY ONLY IF U KNOW ARABIC NEED HELP ASAPPP
☺ 4 t-shirts and a hat costs £26.00 a t shirt and a hat costs £8.00 how much does a t shirt cost? how much does a hat cost?
find two rational numbers greater than 1/4 whose product is less than 1/4
How is a civilization different from a society?
CAN SOMEONE PLS GIVE ME 3 EXAMPLES OF FUTURE TENSE HELPING VERBS
HELPP ME I JUST HAVE A 67 IF I GET THIS ONE WORN GI HAVE A 50 AS A GRADE PLEASEE
There were 24 medals in total. The Red team won 6 medals. This result can be written as the fraction 6/24 What fraction has the same value as 6/24
How did the Europeans influence Latin America in their religion and language