nodiamiller
nodiamiller nodiamiller
  • 17-05-2017
  • Mathematics
contestada

Which equation best expresses the revenue for selling n books at $12.50 each?
A) r+n=12.5

B)r=n+12.5

C)r=12.5/n

D)r=12.5n

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 17-05-2017
D) r=12.5nRevenue = $12.50 multiplied by n (number of books)

Answer Link
ag5792912 ag5792912
  • 26-06-2020

Answer:

The Answer is D.12.5

Step-by-step explanation:

N=number of books

Answer Link

Otras preguntas

Help, please, please please! I'M CRYING PLEASE
Select all the correct answers. The word Kafkaesque refers to something marked by illogical, terrifying, and disorienting complexity. Which of the following asp
4. Why is it better to use data from three or more seismic stations to find the epicenter of an earthquake?
Countries in the European union share a central government? True False
what is the main organ in human body
A 5 pound bag of potatoes cost $3.40 what is the cost per pound
I'm begging please!!!! water from a lake changes to the gas state in the process of _____________
what is the simplified form of 15x^5/20y^6*6y^4/5x^2
7. Multiply the binomials: (x - 9)(x + 2) a. x^2 - 7x - 18 b. x^2 - 11x - 18 c. x^2 - 7x + 18 d. x^2 + 7x - 18
a line that includes the point (-11,-12) has a slope of 0. what is its equation in slope intercep form