ab91 ab91
  • 17-05-2017
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. At this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-05-2017
Your  would multiply or divide  2.52 into 4 to get your answer.
Answer Link
dawodi
dawodi dawodi
  • 17-05-2017
2.52= per half gallon
2.52* 2= 5.04
5.04 per gallon
5.04*4= 20.16  
so 4 gallons of organic milk = $20.16 
Answer Link

Otras preguntas

helpppppppppppppppppppp plzz :)
A 5 year-old with no health problems presents to the Emergency Department with a sudden onset of chest pain and shortness of breath. Parents state that the fami
can someone please help me​
He is not mad.He behaves like a madman.
Marcos is testing how performance in video games affects aggression; he randomly assigns participants to play either an easy video game or a difficult video gam
Someone plz help me
Hello, if you want more points, you can reply to this :)
GEOMETRY HELP PLEASE!! WILL MARK BRAINLEIST! 5
An incident ray that passes through the vertex of a convex lens: F F c A. refracts inward, at an angle equal to the angle of incidence, B. continues in a straig
Simplify the expression 9 (a - 4)