Seudónimo Seudónimo
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

A set of six pans cost $2.34 a set of 20 pens is sold at the same unit price what is the cost for 20 pens

Respuesta :

sammytime2 sammytime2
  • 18-05-2017
you set up a proportion of 2.34/6=x/20
then you cross multiply and get 6x=46.8
then you divide by 6 to isolate x and you get 7.8
so your answer would be $7.80
Answer Link

Otras preguntas

The average annual rainfall in California is 0.564 of a meter per year. What is the value of the digit 4 in that number?
Which best describes Vasco da Gama? a. led a fleet of 17 ships to China b. was the first European to round the southern tip of Africa c. succeeded on his missio
What were the 2 factors within Africa that made it vulnerable to European conquest?
which one of the following sentences is written in the active voice? A. accidents are considered by most people as unavoidable. B. few people think seriously of
Cuneiform was a writing system developed by the _____. Egyptians Harappans Minoans Sumerians User: Which task was not one of the jobs of a scribe? drawing up bu
Oraciones con cacumen
what is one reason that more people didnt foresee the economic collapse of the 1930s
What is 9.45 divided by 900?
A radio station is giving every third caller a t-shirt and every tenth caller a ceramic mug. Which caller will be the first to receive both prices
During the Glorious Revolution, the British monarchy gained more power at the expense of Parliament. True or False???