Seudónimo Seudónimo
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

A set of 6 pens cost $2.34. A set of 20 pens is sold at the same unit price what is the cost for 20 pens

Respuesta :

itztms
itztms itztms
  • 18-05-2017
$10.80 I think is the answer
Answer Link
Jenny706
Jenny706 Jenny706
  • 18-05-2017
I hope I'm not to late. Since 6 pens cost 2.34, you need to divide 6 into 2.34 which is 0.39. 0.39 x 20 is 7.8, so the answer is $7.80
Answer Link

Otras preguntas

Classify the solid. A. tetrahedron B. dodecahedron C. octahedron D. icosahedron
How are fractions and decimals related? A. A fraction can be written as a decimal, and a decimal can be written as a fraction. B. A decimal is part of a fractio
Classify the solid. A. tetrahedron B. dodecahedron C. octahedron D. icosahedron
three major rivers of India originate where? help please
what is 40 meters in 5 seconds
Math prob in textbook: the price of a liter of coke increased from 1.09 to 1.29. What was the percent of increase? I know how to do it, but I don't understand t
What is the missing term, x, in the pattern below? –3, x, –12, 24, –48 A. –2 B. 6 C. 4 D. –6
How did the question of admission of new states to the Union fuel the debate over slavery and states, rights?
Reduced siplest form 24/126
The computer mouse is used to A. transfer an operating system from one machine to another. B. store a history of menu choices. C. control a pointer on the scree