Amberhill12316 Amberhill12316
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

find the unit rate if 12 pounds of patatoes cost 10.68

find the unit rate if 12 pounds of patatoes cost 1068 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-05-2017
To find how much it costs per pound, simply divide:
10.68/12 = 0.89

The answer is 0.89. 

Hope this helped! If you have anymore questions or don't understand, please comment or DM me. :)
Answer Link

Otras preguntas

Find the word divination in a Bible dictionary. Read the information and Bible verses listed. Tell what the Word of God teaches about divination. Use a Bible Di
How much of radioactive kind of iodine will be left after 180 days if you start with 960 grams and half-life is 60 days
How can you tell that a sperm cell is animal cell and not a plant cell?
Which of the following compositions produces the same image as R 0,-180?
The process of analyzing the content of a particular form of media, such as women's magazines or television commercials, is known as what?
Which blood cells are involved in immunity?
Now that you have worked through a lot of material that includes these basic patterns, and you have compared grammatically correct and incorrect sentences, writ
The figure on the left has been transformed into the one on the right. Which transformation does this show? A) (x', y') = (y, x) B) (x', y') = (x, -y) C) (x',
I need help plsss ❤️
Neurotransmitters bind to the __________ to initiate communication. A. neural receptor