stgetgsg stgetgsg
  • 19-05-2017
  • Mathematics
contestada

Five pounds of Onions cost $7.45. How much do 2 lb cost? hurry up please I need help

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-05-2017
It is $2.98 is the answer
Answer Link
apricotanne
apricotanne apricotanne
  • 19-05-2017
7.45/5=1.49 this finds how much onions cost per pound then multiply it by 2 to find how much 2 lbs would cost. 2lbs of onions would cost $2.98.
Answer Link

Otras preguntas

Genelle is paid $1,122.38 semimonthly. What is her average monthly net or take home pay ?
Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
A rectangle with length 16cm and width 12cm is inscribed in a circle.What is the area of the region inside the circle and outside the rectangle?​
What property depends upon the amount of carbonate in a mineral sample
Identify the subordinating conjunction in the sentence and select the type of relationship it demonstrates. My mother gave me a key so that I would not be locke
Which set of values could be from a direct proportion
Use commas before and/or after directly addressing someone
You have 170 songs on a playlist. You have listened to 88 songs. Which expression equals the number of songs you have not listened to yet?
Given: Circumscribed quadrilateral ABCD, AB=5, AD=8, CD=10. Find: BC
Without plotting their graphs, find the coordinates of the points of intersection of the graph of the function y=13x−2.6 with the x and y-axis.