lewistyler1201
lewistyler1201 lewistyler1201
  • 20-05-2017
  • Mathematics
contestada

A one month supply of Multivitamins cost $28. A two month supply cost $49. How much money is a guest saving by purchasing a two month supply?

Respuesta :

MikhaeylaG MikhaeylaG
  • 20-05-2017
The person would save 21 dollars
Answer Link
BNZ8 BNZ8
  • 20-05-2017
They would be saving 7 dollars. 
28+28=56
56-49=7
Answer Link

Otras preguntas

The question is down below also I home school and have permission to post this question
Two friends, Olivia and Melanie, took summer jobs. The equation y=22.2xy=22.2x represents Melanie's earnings in dollars and cents, yy, for working xx hours. Oli
Car A starts from rest at t = 0 and travels along a straight road with a constant acceleration of 6 ft/s2 until it reaches a speed of 80 ft/s. Afterwards it mai
What is your design for an efficient commercial vehicle chassis that incorporates as many commercial truck components into its structure as realistically possi
17-19, deal with the ambiguous SSA. For each, find all possible solutions and sketch the triangle(s) in each case
Calculate the mass of water produced by metabolism 84.0 g of glucose
does 6(2x-6)=-7(-2x+4) have no solution or infinite solution
What is ironic about Billy’s profession and how he is viewed? Select one: a. Although Billy helps others improve their vision, he improves their mental vision,
Geometry question confused
What is the length of the side opposite the 60° angle?