km123 km123
  • 17-04-2015
  • Mathematics
contestada

idk how to do it!! plz help!!

idk how to do it plz help class=

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 17-04-2015
 
Write down exactly what the problem says:

                                     13.32 = 3/5 (cost)

Multiply each side by  5:    66.6 = 3 (cost)

Divide each side by  3 :      22.2  =  cost

                               That's  $22.20 .


Answer Link

Otras preguntas

Which sentence correctly forms the plural of the letters URL? A. Use this list of URL's to do research for your report. B. Use this list of URLs' to do research
In your class, 2 out of every 20 students are left-handed. What percent of students in your class are left handed?
Which of the following is one of the commonly held ideals of American political culture?
Why did the Framers want the Senate smaller than the House of Representatives?
Jake showed her the medal. Find the DO (Direct object in the sentence above)
Pollution problems began in this century. a. True b. False
Rukmani's struggle to feed her family during the drought is an example of _____.
Cube root help please, I'm not quite sure I understand. What is 3^√56? A. 7 3^√2 B. 3 3^√7 C. 2 3^√7 D. 7 3^√3
The inverted funnel format is used by _____. legal secretaries poets reporters doctors
the process in which mining companies restore land to its original Contours and replant vegetation is called