LittleLizard
LittleLizard LittleLizard
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of $9 for 6 cans of soup

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-06-2017
you're trying to find how much it would cost for 1 can of soup so you would divide $9 by 6 because to get 6 cans to 1 can you need to divide 6 by 6:

$9.00÷6= $1.50

so the unit rate is $1.50

hope this helps : )
Answer Link
shadowflash
shadowflash shadowflash
  • 19-06-2017
If 6 cans is $9 then we have to divide 9 by 6 to get the cost for one can.
9/6 = 1.5
So the cost for 1 can of soup is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

1. A 71-year-old male patient previously diagnosed with benign prostatic hypertrophy presents to the hospital with urinary obstruction. The physician performs a
I need help ASAP!!!!!
where did the papyrus grow in ancient egypt
Please anyone help :/ I’m really stuck on this, and this is timed! Whoever answers first, I’ll give brainliest to! Thank U!
paid electricity bill for 100. wht is credit wht is debit. ​
Nicole made the following chart to help her study for a test on the geographic features of the ocean: * A. abyssal plain B. continental shelf C. continental slo
Solve for a 3 9 10 5
Kai charges $7 to walk dogs and $2 to walk 3 dogs. Mrs. Greenson only has $7 but she has three dogs, how many dogs can she afford to be walked?
Caves being formed by acid rain dissolving underground limestone
Helpppp meeeee pleaseeeeeee