kingchris5294 kingchris5294
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

The local school bought $1464 worth of notebooks for its students. if the notebooks cost 1.22 each how many notebooks door the school buy

Respuesta :

Pandapando
Pandapando Pandapando
  • 19-06-2017
Use the total amount divided by the coals of each notebook
1464/1.22=1200
Answer Link

Otras preguntas

Sally can paint a room in 4 hours while it takes steve 9 hours to paint the same room. how long would it take them to paint the room if they worked​ together
The space race competition between the United States and the Soviet Union led to which of these? Select all that apply. the first artificial satellite in orbit
which one of the following is the fastest your heart should ever beat in 1 minute
What is the value of x? A. 36 B. 100 C. 64 D. 10
Why would monarchs care a lot about religion?
Which of the following was NOT a tactic used by Dr. King and Civil Rights supporters in the 1960s? A. bus boycotts B. armed violence C. sit-ins D. peaceful
The point of intercept of the plotted data with temperature axis is: •zero on Celsius scale •temperature where actual column of gas reduces to zero •theoretic
what is meant by the term asystole? Is this a medical emergency
The "secret santa" game is a holiday classroom game for children in which every student brings in a present (with no identifying name) and puts it in a large ba
MyPlate recommends __________ of grains a day for girls and boys. A. 16 portions B. 6 cups C. 6 ounces D. 16 servings Please select the best answer from the cho