cristinagabbard
cristinagabbard cristinagabbard
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

Tony bought 48 roses for $24. How much do 24 roses cost

Respuesta :

Nick911 Nick911
  • 19-06-2017
We know that:
48 roses costs $24
24 roses costs ?$
Step 1:
Use cross multiply
24×24=576
Last step:
Use division
576÷48=$12, so 24 roses costs $12. As a result, 24 roses costs $12. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Young people have historically failed to participate in the election process - fewer young people vote than those of other age groups. Why do you think this occ
when two lines intersect they form two pairs of opposite angles called?
What is your opinion on Mormon Churches making it illegal to have same-sex parents and get baptized?
Which Sti is a common cause of cancer
People earn what by working to produce goods and services
6 is what percent of 48
Forty-eight corn seeds sprouted. This was 75 percent of the seeds that were planted. How many of the planted seeds did not sprout?
If a gas is moved from a large container to a small container but its temperature and number of moles remain the same, what would happen to the pressure of the
To perform active transport, cells use what ?
Which words in the sentence are the direct objects? Gardeners must thank worms and bees for beautiful flowers. Choose all answers that are correct. A. Garden