Mortalfinger99
Mortalfinger99 Mortalfinger99
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $4.56 or 25 oz for $5.98?

A. 0.28

B. 0.25

C. 0.3

D. 0.24

Respuesta :

Bozee
Bozee Bozee
  • 19-06-2017
The Answer is D 
Comment if you want to know why :)

Answer Link
fussellk
fussellk fussellk
  • 19-06-2017
D.....

4.56/15 = .30 per ounce
5.98/25 = .24 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations is the translation 2 units down of the graph of y = |x|? y = |x - 2| y = |x + 2| y = |x| - 2 y = |x| + 2
please help question is in the images below
Paul drove 4 kilometers to the amusement park. Bethany drove 432 meters to the same park. Who drove farther? PLEASE HELP ME
Banks played a key role in American economic expansion by a) refusing to issue bank notes. b) running textile mills. c) providing loans to businesses. d) pr
An action or condition that increases your chances of developing a disease or health condition is known as a.
1) What do do you you mean by brain drain?​
A rectangular swimming pool is 5.4m long and 3.5m side. IT has a path 0.5m wide around IT. What is the area of the path?​
Trey graphs the equations y = –x2 + 2x + 3 and y = x2 – 2x + 3 to solve the equation –x2 + 2x + 3 = x2 – 2x + 3. His graph is shown below. What are the solution
Briefly explain how globalization encourages worldwide economic growth through trade and labor markets. Also, explain how globalization and technological advanc
How is a recessive allele different from a dominant allele