glerumsgardenin glerumsgardenin
  • 18-07-2017
  • Mathematics
contestada

Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a cent?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-07-2017

divide total coast by number of pieces

4.99/12 = 0.415833

rounded to 0.42

42 cents each

Answer Link
giovannascardullo giovannascardullo
  • 08-09-2018

$0.416

This is the correct answer for primavera

$4.99/12=0.4158 Rounded to the nearest tenth of a cent is $0.416

Answer Link

Otras preguntas

Rationalise:(1)              4/(2+root3+root7)(2)              4/(2root3+root5)
are gases affected by gravity?
what is reflective writing?
The base of a right prism is a square with edge 4 . The volume is 128 . The height is ?
if 2x=4 what is the value of x
what is alloys? write the composition of bronze and brass
Consider the following system of equations. Y=3x-7 Y-3x=5 What can you conclude about the system of equations? The system if equations is inconsistent. The syst
The base of a right prism is a square with edge 4 . The volume is 128 . The height is ?
The greatest common factor of 3m2n + 12mn2 is
the measures of an exterior angle and the adjacent interior angle add p to 360 because they form a linear plane?