ryanj521 ryanj521
  • 16-08-2017
  • Mathematics
contestada

Maria bought 20 apples and oranges for her children's school lunches. Apples cost 40 cents each and oranges cost 35 cents each. She spent $7.75 for the fruit. How many of each kind of fruit did maria buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-08-2017
38 apples and 44 oranges
Answer Link

Otras preguntas

1 3 4 What is the solution to the equation 35x-4 = 3/7x+8? O x=-6 O x=-1 x=1 O x= 2
go out, _____(tag)Don't wait,(indirect speech)​
The mixed number 3 1/2 is equivalent to a fraction with a denominator of 2. 3One-half = StartFraction question mark over 2 EndFraction
please help asap asap
Find the perimeter of quadrilateral A = (-4,3) C = (2,3) D = (4,-3) E = (-2,-3)
How does Paine’s style contribute to the persuasiveness of the text? He uses questions to highlight several ways Great Britain abuses Americans to persuade read
How did george mason feel about a powerful federal government?
A florist is preparing for a wedding reception. He will need to use 12 roses to make a small bouquet for each round table. He will also need to use 36 roses for
Bites from mosquitoes spread disease.
Write a program in c++ to read two integers, calculate and print the smallest