turanajeiwanz turanajeiwanz
  • 18-03-2024
  • Mathematics
contestada

A packet of imported lollies cost K28.40. If the packet contains 8 lollies, what is the cost of 1 lolly? (1 mark)​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-03-2024

Answer:

The cost of 1 lolly is 3.55

Step-by-step explanation:

To determine the cost per lolly, take the total cost and divide by the number of lollies per packet.

28.40 / 8 =3.55

The cost of 1 lolly is 3.55

Answer Link

Otras preguntas

Nothing, I believe is so full of life under the microscope as a drop of water from a a stagnant pool. What is the literary devices used in this sentence?
How many meters of wire is needed to fence around this garden whose sides are 16m by 12m? ( not drawn to scale)
What evidence of the sexual revolution do you see in society today? What evidence of the sexual counter-revolution do you see in society today? explain please
Factorise4a(3a-b)+2b(3a-b)​
Please solve 4 terms???
What is the main type of rhetoric used in this sentence? Benjamin Franklin once said, "Any society that would give up a little liberty to gain a little security
Keke's favorite book weighs 2lbs 14oz. How many total ounces does her book weigh? * ​
someone give me a myth and write about it please
Draw and label the solution to each
Question 6 please help