thejamesganglife thejamesganglife
  • 20-03-2024
  • Mathematics
contestada

A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?

Respuesta :

Intriguing456
Intriguing456 Intriguing456
  • 20-03-2024

Answer:

$0.79 per pound

Step-by-step explanation:

We can represent this situation with a ratio:

pounds : dollars

    5       :   $3.95

We are solving for the price of 1 pound of potatoes.

We can divide both sides of the ratio by 5 to get the left side to 1 pound, and then we can look at the right side to see the corresponding cost:

pounds : dollars

  5 / 5   :   $3.95 / 5

     1      :   $0.79

So, the price per pound of potatoes is $0.79.

Answer Link

Otras preguntas

Mary's father has five daughters Nana, Nene, Nini, Nono, What is the name of the fifth daughter?
(12y2+17y-4)+9y2-13y+3)
the difference between two positive integers is 40. one integer is three times as great as the other. find the integer.
what is x squared minus 14x plus 49
Explain the major benefits of the evolution of sexual reproduction.
Please tell me what I need to improve and how to improve it also tell me what I should put for my conclusion. Thank you! “Love Exists” True love is when you are
advantages and disadvantages of resonance
Explain the major benefits of the evolution of sexual reproduction.
Write a paragraph of where i normally go on holiday>?
abbie spent 5/8 of her money and saved the rest. if she spent 45,how much money did she have at first?