GlitchingLolbit GlitchingLolbit
  • 18-04-2024
  • Mathematics
contestada

Jon’s teacher wants to buy giant cookies for the entire class. If cookies cost $2.40 each, write an equation that shows how many can be bought with $40. equation that shows how many can be bought with $40.

Respuesta :

unsocialbutterflies1 unsocialbutterflies1
  • 18-04-2024

Answer:

16

Step-by-step explanation:

40 divided by 2.40 is 16, as a whole number

Answer Link

Otras preguntas

Hi, so im stuck on this question:8 divided by 1/5any help would be great! :)
What is 14/42 divided by 45/15 (/ is the line that divides the numerator and the denominator because these are fractions)
Jeremy mowed several lawns to earn money for camp. After he paid $17 for gas, he had $75 leftover to pay towards camp. Write and solve an equation to find how m
Is sunlight an example of mechanical wave ?
17 is 40 percent of what number?
how is the human environment interaction in spain
when do density-dependent factors operate most strongly
Please choose the answer that describes the scientific notation for 5,098,000
A cube of ice, 12 cm on each side, is melted into a measuring cup. What is the volume of the liquid water?   I tried 12x12x12 but the answer is wrong
spain controlled florida and vest areas _____ of the mississippi river