Babylover03
Babylover03 Babylover03
  • 17-09-2017
  • Mathematics
contestada

james paid $35.52 for 2 of 3 pounds bags of birdseed. what is the price per ounce

Respuesta :

petahpham
petahpham petahpham
  • 17-09-2017
Since he got two 3 pound bags, that would equal to 6 pounds. And there are 16 ounces in a pound. So he got 96 ounces of birdseed. $35.52 divided by 96 equals 37 cents. So he paid 37 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what is a working title?
what is a gradable adjective?
5 times the smaller number of two consecutive numbers is added to 3 times the bigger, the result is 579. find the smaller number
Which three measurements could be the lengths of the sides of a triangle? A.5cm,3cm,9cmB.5cm,2cm,7cmC.5cm,2cm,2cmD.5cm,3cm,7cm
Nile River, Cairo, Mount Sinai, Suez Canal, what country?
what does 'cutting off the nose to spite the face' mean?
Who is Don Quixote? i need some help with this one :)
Perform the operations( 8x^2 y^5) (3x y^4)
Nile River, Cairo, Mount Sinai, Suez Canal, what country?
why do people get asma