kiara28th kiara28th
  • 17-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of soda cost $4.50, how much do 30 cans cost? answer in proportions please

Respuesta :

ketrin
ketrin ketrin
  • 17-09-2017
so 12 cans= $4.50 how about 1 can  12÷4.50= $2.667    and 30×$2.667=$80.010
Answer Link

Otras preguntas

Complete each statement with the correct term from the drop-down menu. Many molecules are moved through the body by _________ . _________ provide structure
Read the excerpt from Julius Caesar, act 2, scene 1. Which summary of the passage is the best?
Need help on this question!!
how is a water shed different from a tributary​
For the function f(x)=3x, what is the translation for f(x)-2 and new function? A) down 2 B) f(x) - 2 = -3x-2 C) up 2 D) f(x) - 2 = 3x + 2 E) f(x) - 2 = 3x - 2
Palabras que rimen con log
Linn plans to wallpaper the 4 walls in her bedroom. The measurements are 9’ by 11’ by 8’. How many single rolls of wallpaper should she buy? *Note: Each single
im not sure which one shows admiration​
Can you do the grade 6 one thanks offering 1000(Promise) points for the first one to answer. Iam offering this much because its a really hard one and might a ta
Alex had two black rats (dominant). He allowed his black rats to mate and was shocked to see that three of the rat babies were black and one was an albino! Wh