evonmorrison evonmorrison
  • 17-09-2017
  • Mathematics
contestada

At a store, apples cost $5 for 2 pounds. Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

shannoncicero03 shannoncicero03
  • 17-09-2017
The ratio would be 5:2
Answer Link
caseyivanoff caseyivanoff
  • 17-09-2017
If you want to find the unit rate, it would be 5/2 with 2.5/1 being your unit rate.
Answer Link

Otras preguntas

need answer asap 10 points Which of the following statements best describes the US government’s American Indian policy in the early 1800s? A. The government rem
Please Help Find x. ______
pls help Nathan earns $7 per hour working at Pizza Hut. If he works 30 minutes each afternoon, Monday through Saturday, how much money does he earn?
Do you think America had a real choice to enter the war?
what is the slop in the equation y=2x+3
Please helppppppppppppppppp
Adam rode in a bike-a-thon. At the end of each hour of the bike-a-thon, he recorded the total distance he had traveled since the bike-a-thon began. This is show
¿Comieron bien o mal los amigos en el restaurante?
In an IPv4 datagram, the fragflag bit is 0, the value of HLEN is 5 (Its unit is word or 32-bits ), the value of total length is 400 bytes and the fragment offse
PLS HURRY!!! 80 POINTS!!!! Which figure below represents a triangle with sides a, band cin which the relationship a2 + b2 = IS true?