preciousannemaowg6y9 preciousannemaowg6y9
  • 18-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 find the unit rate to the nearest cent per ounce.

Respuesta :

Moonwalker7 Moonwalker7
  • 18-09-2017
5.79/36= 0.160...

0.160... rounded to the nearest cent is 0.16

The answer is 0.16 cents.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

An automobile engine exerts a force of 595 N to propel the car at 90.0 km/h on a level road.  What is the power output of the engine at that time?
How was the Queen of Hawaii?
A 700-watt gasoline engine and a 300-watt electric motor both do 3 J of work. Which machine can do the work faster? Explain your answer.
what is the KE of a 1 kg ball traveling at 30 meters per second?
Compare Ponyboy and Cherry Valance
An automobile engine exerts a force of 595 N to propel the car at 90.0 km/h on a level road.  What is the power output of the engine at that time?
what is the KE of a 1 kg ball traveling at 20 meters per second?
what is the KE of a 1 kg ball traveling at 20 meters per second?
1) what is the meaning of commutative property?2)what is the meaning of distributive property?3)what is the meaning of associative property?
1) what is the meaning of commutative property?2)what is the meaning of distributive property?3)what is the meaning of associative property?