Jonathan1157 Jonathan1157
  • 18-09-2017
  • Mathematics
contestada

Last week: Arnold purchased 3 apples for $3.90. This week he purchased 5 apples for $6.50. Help Arnold analyze the price of apples.

Respuesta :

abbrown
abbrown abbrown
  • 18-09-2017
The price for one Apple is $1.30
Answer Link
GmanZ14
GmanZ14 GmanZ14
  • 18-09-2017
In order for you to figure out the price of a single apple you would simply divide. For example, $3.90/3 equals 1.3 also $6.50/5 equals 1.3. This means that one individual apple costs $1.30
*(This / sign means divide BTW)
Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are in strontium
Solve the system: 4x - 3y = 2 16x + 9y = 15
Write the complete ionic equations, spectator ions and net ionic equation for the following. 1. ZnBr2(aq)+___AgNO3(aq) 2. HgCl2(aq)+Kl(aq) 3.Ca(OH)2(aq)+Na2S
Which one plz help me! I don’t have timmmme!
solve each system of equations; nonlinear algebra 2 x2 + x + y - 26 = 0 x + y = 1
4.2.1-3)+(-10) = 5 How
What is the best definition of the underlined word in the following line, though ashima continues ti wear nothing but saris
what do you call a buff dinosaur​
Which of the following can happen to solar energy after it enters the earths atmosphere? A) absorbed by the earths surface B) absorbed by celestial bodies C)
Describe two examples of important things that financial planning skills can help you do, and explain why these things are important to you personally