menyamondayowhpbq menyamondayowhpbq
  • 18-09-2017
  • Mathematics
contestada

Roberta needs ribbon for a craft project. The ribbon sells for $3.74 per yard. Find the cost, in dollars, for 48 inches of the ribbon.

Respuesta :

Fat4life Fat4life
  • 18-09-2017
You have to convert 1 yard to 36 inches. so you do 3.74×3.74(1/3) because the extra 12 inches is one third of a yard. You eventually get 4.986 which rounds to 4.99
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of X. Find the m
Which of the following statements describes testing a substance for flammability? A. Changing a substance by burning it OB. Changing a substance using chemicals
Select the values that make the inequality -b≤−8 true. Then write an equivalent inequality, in terms of b.
What percentage is two quarts to two gallons?
Rhiannon mows two lawns. The first lawn is 12 meters long and 2 meters wide. The second lawn has the same length, and a width that is 5 times as much as the fir
The reason his job with Dan Cody ended
Find the number of variables in the expression: 3x² + 25xy+7x2+5y² + z^2
What is one of the groups who held the most power in Maya life
8 more than Vidya's score is 69.
Donner, sans justifier, la décomposition en facteurs premiers de 198 et de 84.